Informujemy, że Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął rekrutację do V edycji Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji (V edycja). Szczegółowe informacje dotyczące studiów mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Instytutu w zakładce: "Studia podyplomowe – V edycja Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji" http://www.inp.pan.pl/index.php?a=studia-podyplomowe&bb=11.
Informujemy, że Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął rekrutację do Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji (IV edycja). Szczegółowe informacje...
W dniu 17 grudnia 2012 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji organizowane wraz z kancelarią WKB Wierciński Kwieciński Baehr.
W dniu 17 października 2012 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji (organizowane wraz z kancelarią Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i Wspólnicy), które poprowadziła mec. Iwona Terlecka (Clifford Chance).
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 15 października odbyło się uroczyste wręczenie nagród w organizowanym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji. Jury przyznało wyróżnienie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji panu Iwo Małobęckiemu z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego za pracę pt.: „Sprzedaż wiązana i pakietowa jako potencjalne naruszenie europejskiego prawa konkurencji – ekonomiczna i prawna analiza problemu.”, napisaną pod kierunkiem pana dr. Cezarego Banasińskiego. Poniżej publikujemy wyróżnioną pracę i zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród. W tym roku (jak w ubiegłym) doszło do kumulacji, jako że pan Małobęcki jest również laureatem II nagrody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Informujemy o spotkaniu Otwartego Seminarium Doktoranckiego organizowanym przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS) w dniu 10 października br. o godz. 16:00 na Wydziale Zarządzania UW. Szczegółowe informacje możecie Państwo znaleźć poniżej.
Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na studiach podyplomowych ARIS – 2. edycja telekomunikacyjna i 1. edycja energetyczna, prowadzonych na WZ UW pod auspicjami Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS). Rekrutacja będzie trwać jeszcze przez kilka tygodni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.aris.wz.uw.edu.pl/
Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca w III edycji Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji działającego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 15 października 2012 r.
Szczegółowe informacje dotyczące studiów możecie Państwo znaleźć poniżej oraz na stronie internetowej Instytutu http://inp.pan.pl/index.php?a=studia-podyplomowe&bb=1&gr=3
W dniu 9 lipca 2012 r. odbyło się coroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, które m.in. udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi SPK oraz wybrało nowy Zarząd na następną kadencję 2012 – 2015. Na stanowisko prezesa Zarządu SPK została wybrana pani Agnieszka Stefanowicz-Barańska, na stanowiska wiceprezesów – pani Małgorzata Szwaj oraz pan Janusz Szwaja, jako członkowie zostali wybrani – pani Marta Sendrowicz, pani Iwona Terlecka i pan Paweł Wanasz (który będzie sprawował funkcję skarbnika Stowarzyszenia). Do Komisji Rewizyjnej powołano panią Bernadetę Kasztelan-Świetlik, pana Roberta Gago i pana Sławomira Dudzika.
Informujemy o konferencji naukowej pt. "Model kontroli sądowej w sprawach o ochronie konkurencji i regulacji" organizowanej przez CARS w dniu 4 lipca 2012 roku Informacje na stronie CARS. Założenia konferencji oraz regulamin nagrody CARS za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie prawa i ekonomii ochrony konkurencji znajdują się poniżej.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 25 czerwca 2012 r. odbyła się gala wręczenia nagród dla dziennikarzy w organizowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji konkursie dla dziennikarzy „Libertas et Auxilium” (VII edycja). W tym roku po raz pierwszy w 7-letniej historii konkursu, przedstawiciel Stowarzyszenia Prawa Konkurencji – mec. Robert Gago, brał udział w pracach kapituły, której przewodniczyła pani Prezes Urzędu. Konkurs miał na celu nagrodzenie najlepszych artykułów prasowych oraz audycji radiowych i telewizyjnych w dwóch kategoriach: ochrona konsumenta i ochrona konkurencji. W tym roku pod obrady jury poddano 80 prac. W kategorii „ochrona konkurencji” najwięcej głosów uzyskał artykuł Rafała Zasunia pt. „Zmowa elektryczna” („Gazeta Wyborcza”, luty 2011 r.). W kategorii „ochrona konsumentów” za najlepszy uznano program Katarzyny Bosackiej pt. „Niezły pasztet” („TVN Style” marzec 2011 r.). Dodatkowo została przyznana nagroda specjalna Prezesa Urzędu za promowanie tematyki konsumenckiej Maciejowi Samcikowi z „Gazety Wyborczej”. Relacja z wręczenia nagród jest dostępna na stronie internetowej UOKiK-u http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=3493
W dniu 14 czerwca 2012 r. odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pt. „Zwalczanie karteli środkami prawa administracyjnego i karnego”. Wykład wygłosiła dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Instytutu Nauk Prawnych w Polskiej Akademii Nauk. Od roku 2006 kieruje Zakładem Prawa Konkurencji w INP PAN.
Jest kierownikiem i wykładowcą Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji w INP PAN oraz wykładowcą studiów podyplomowych działających na WPiA UW: Podyplomowego Studium Prawa Spółek, Podyplomowego Studium Własności Intelektualnej. W latach 1992 - 2008 pracowała w Departamencie Prawnym i Orzecznictwa Europejskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i jako radca prawny/adwokat - wielokrotnie reprezentowała organ antymonopolowy przed Sądem Najwyższym, Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz przed Sądem Apelacyjnym.
Specjalizuje się w problematyce prawa karnego i prawa konkurencji. Odbyła w tym zakresie liczne staże naukowe, m. in. w Londynie, Paryżu, Dijon, Sztokholmie, w Instytucie Europejskim we Florencji oraz w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Jest autorką wielu prac naukowych, w tym monografii, artykułów i glos do orzeczeń Sądu Najwyższego oraz sądów unijnych.
W związku z opublikowaniem przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 15 maja 2012 r. Projektu założeń projektu ustawy o zmianie Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 r., reaktywowana została grupa robocza Stowarzyszenia ds. nowelizacji Ustawy. Grupa podzieliła pomiędzy siebie prace nad poszczególnymi zagadnieniami objętymi w/w projektem:
W dniu 29 maja odbyło się na naszą prośbę spotkanie grupy roboczej z panią Prezes Krasnodębską-Tomkiel i zespołem legislatorów UOKiK. W trakcie spotkania każdy z podzespołów grupy roboczej zaprezentował pani Prezes po trzy najważniejsze uwagi do zagadnienia objętego projektem, którym zajmował się dany podzespół. Przedstawiciele Urzędu obecni na spotkaniu na bieżąco odpowiadali na nasze uwagi i podjęli w niektórych kwestiach szerszą dyskusje. Pozwoliło nam to lepiej dopracować nasze ostateczne stanowisko w sprawie projektu założeń nowelizacji. Uczestników spotkania uderzyła duża otwartość Urzędu na dyskusję i deklarowany przez panią Prezes cel "ucywilizowania standardów" przyświecający nowelizacji oraz dbałość o sprawiedliwość proceduralną i racjonalność procedury antymonopolowej.
Informujemy, że Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął rekrutację do Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji (III edycja). Szczegółowe informacje dotyczące studiów możecie Państwo w załączonym dokumencie oraz na stronie internetowej Instytutu.
W dniu 26 kwietnia 2012 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pt.: "Udzielenie powierzenia a naruszenie konkurencji na przykładzie publicznego transportu zbiorowego".
Informujemy o konferencji pt.: "Prawa przedsiębiorców w sprawach antymonopolowych" organizowanej przez Zakład Prawa Konkurencji INP PAN i Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych UW w dniu 23 kwietnia 2012 roku w Warszawie.
Z przyjemnością informujemy o objęciu przez Stowarzyszenie honorowego patronatu nad konferencją organizowaną przez Koło Naukowe Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt.: "Wybrane zagadnienia kontroli koncentracji przedsiębiorców na gruncie polskiego prawa konkurencji oraz prawa konkurencji Unii Europejskiej".
Informacje o konferencji »
Informujemy, że ruszyła VII edycja konkursu dla dziennikarzy "Libertas et Auxilium" organizowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji. Zgłoszenia mogą być nadsyłane między innymi przez: samych autorów materiałów, redakcje, czytelników, słuchaczy bądź widzów. Laureatów wyłoni Kolegium, w którego skład wejdą osoby wyróżniające się wiedzą w dziedzinie ekonomii, prawa antymonopolowego oraz konsumenckiego a także doświadczeniem publicystycznym. Jury pod przewodnictwem Prezes Urzędu uhonoruje prace o najwyższym poziomie merytorycznym i warsztatowym.
W dniu 20 marca 2012 roku odbyły się warsztaty pt.: "Ograniczenia w prawie konkurencji ze względu na cel: formalizm prawny czy kierowanie się zdrowym rozsądkiem?" organizowane wraz z kancelarią Allen & Overy, A. Pędzich Sp.k. Prelekcję wygłosił prof. Richard Whish.
W dniu 9 lutego 2012 roku odbyły się warsztaty pt.: "Orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów w latach 2010-2011".
W dniu 6 grudnia 2011 roku odbyły się warsztaty pt. "Skutkowe podejście do zakazu nadużyć pozycji dominującej o charakterze wykluczającym: propozycje konceptualizacji metod analizy prawnej" organizowane wraz z kancelarią Hogan Lovells.
W dniu 24 listopada br. odbyły się warsztaty pt. "Szacowanie szkody poniesionej na skutek naruszenia art. 101 TfUE", które poprowadził pan Nils von Hinten Reed, założyciel i partner zarządzający firmy Competition Economists Group (CEG).
W dniu 21 października br. odbyły się warsztaty pt. "Narzędzia ekonomiczne stosowane w ocenie połączeń horyzontalnych", które poprowadziła z ramienia firmy Microeconomix pani Marta Stryszowska.
Uwagi członków Stowarzyszenia Prawa Konkurencji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyłączenia określonych porozumień specjalizacyjnych i badawczo-rozwojowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.
Z przyjemnością informujemy, że w organizowanym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji, jury przyznało wyróżnienie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pani Aleksandrze Węgrzyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego za pracę pt.: "Dopuszczalność pionowych porozumień cenowych na gruncie europejskiego i krajowego prawa ochrony konkurencji.", napisaną pod kierunkiem pana dr. T. Ławickiego. Poniżej publikujemy fragmenty wyróżnionej pracy i zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród. W tym roku doszło do kumulacji wygranej, ponieważ pani Węgrzyk otrzymała za swoją pracę również II nagrodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W dniu 22 września 2011 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, które poprowadziła mec. Dorothy Hansberry-Bieguńska z firmy Hansberry Competition. Warsztaty były poświęcone omówieniu i analizie kazusu z zakresu porozumień antykonkurencyjnych.
Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca w Podyplomowym Studium Prawa Konkurencji INP PAN w II edycji. Rozpoczęcie zajęć nastąpi w planowanym terminie, tj. 17 września 2011 roku. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Instytutu.
Informujemy, że Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął rekrutację do Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji (II edycja). Szczegółowe informacje dotyczące studiów możecie Państwo znaleźć w poniższym dokumencie, oraz na stronie internetowej Instytutu.
W dniu 17 marca 2011 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji organizowane wraz z kancelarią Clifford Chance. Warsztaty poprowadziła mec. Iwona Terlecka z Clifford Chance. Były one poświęcone omówieniu i analizie kazusów z lat ubiegłych. Doroczne warsztaty kazusowe Stowarzyszenia zawsze cieszą się dużą popularnością, a w tym roku odnotowaliśmy wyjątkowo dużą frekwencję. Zaowocowało to ożywioną dyskusją i wymianą opinii.
Z przyjemnością informujemy o otrzymaniu podziękowania pani Prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel dla Stowarzyszenia Prawa Konkurencji jako partnera obchodów XX-lecia UOKiK.
W dniu 8 grudnia 2010 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia pt. "Między kijem a marchewką – nakładanie kar czy stosowanie środków skutkujących pożądanymi zachowaniami rynkowymi" współorganizowane przez kancelarię Linklaters.
Informujemy, że Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął rekrutację do Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji. Szczegółowe informacje dotyczące studiów możecie Państwo znaleźć w pliku pdf (poniżej), oraz na stronie internetowej Instytutu.
Z przyjemnością informujemy, że w organizowanym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji, jury przyznało wyróżnienie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji panu Maciejowi Kozerskiemu z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego za pracę pt.: "Kary pieniężne nakładane na przedsiębiorstwa za naruszenie art. 81 i 82 TWE", napisaną pod kierunkiem pani dr Moniki Namysłowskiej. Poniżej publikujemy fragmenty wyróżnionej pracy i zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród.
Uwagi Stowarzyszenia Prawa Konkurencji do projektu Wyjaśnień w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Informujemy o konferencji pt. "Liberalizacja, deregulacja, konkurencja na rynkach" organizowanej przez UOKiK, która odbędzie się w dniu 29 marca br. w Gdańsku. Szczegółowy program wraz z komunikatem prasowym.
W dniu 3 marca odbyły się warsztaty Stowarzyszenia pt. "Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów w orzecznictwie Sądu Najwyższego w 2009 roku - problemy, tendencje, perspektywy".
Z przyjemnością informujemy, że z inicjatywy Stowarzyszenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował na swojej stronie internetowej (link na dole strony) szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zasad obliczania terminów w postępowaniach w sprawie kontroli koncentracji. Szczegółowe informacje w dokumentach poniżej.
Serdecznie zapraszamy studentów do udziału w II edycji konkursu na pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji organizowaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w tym roku po raz pierwszy wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji. Stowarzyszenie jest fundatorem nagrody specjalnej – wyróżnienia, za pracę, która spełni wymogi nakładane przez Urząd, a dodatkowo swą tematyką obejmie praktyczny aspekt analizowanego problemu. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej UOKiK (tutaj i tutaj) oraz w regulaminie.
W dniu 9 grudnia odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji organizowane wraz z Kancelarią Allen & Overy, A. Pędzich Sp.k..
W dniu 28 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok warsztatowo-akademicki 2009/2010 włączając się jednocześnie w obchody dwudziestego jubileuszu istnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gościem honorowym spotkania, które odbyło się w Pałacu Sobańskich, była pani dr Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz pani Elżbieta Anders, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej Urzędu.
W dniu 24 kwietnia odbyły się warsztaty Stowarzyszenia pt. "Między ustami a brzegiem pucharu ... gdzie jest pomoc państwa?".
W dniu 10 lutego 2009 roku odbyły się warsztaty SPK pt.: "Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów w orzecznictwie Sądu Najwyższego - problemy, tendencje, perspektywy".
W dniu 2 grudnia 2008 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Prawa Konkurencji odbyło się w UOKiK spotkanie członków Stowarzyszenia z przedstawicielami Urzędu poświęcone projektowi Wytycznych w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję. Ze strony UOKiK w spotkaniu udział wzięli: dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji, pani Monika Bychowska i dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych, pan Wojciech Szymczak.
W dniu 27 listopada 2008 roku w siedzibie Stowarzyszenia tj. aktualnie w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty SPK pt: "Europejski przeciętny konsument - niekoniecznie rozsądny, ale poinformowany. Europejska strategia ochrony konsumenta przez informację".
W dniu 6 października 2008 roku uroczyście rozpoczęliśmy sezon warsztatowo-akademicki 2008/2009. W spotkaniu, które tym razem odbyło się w Pałacu Sobańskich, udział wzięła pani dr Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pani Monika Bychowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji Urzędu oraz pani Elżbieta Anders, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej Urzędu.
W dniu 24 czerwca 2008 roku w Hotelu Radisson SAS Centrum (Sala Kossak), ul. Grzybowska 24 w Warszawie odbyły się warsztaty pt: "Najnowsze zmiany w unijnym prawie konkurencji istotne z punktu widzenia sektora farmaceutycznego" współorganizowane przez kancelarię White & Case. Prelegentem był pan Ian Forrester Q.C., partner zarządzający biura kancelarii White & Case w Brukseli.
W dniu 28 maja 2008 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. aktualnie w siedzibie kancelarii Salans, odbyły się warsztaty pt. "Economic Damages Assessment for Breach of EC Antitrust Rules - Szacowanie szkody poniesionej na skutek naruszenia wspólnotowych przepisów antymonopolowych" współorganizowane przez Competition Economists Group.
W dniu 1 lutego 2008 roku odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz kancelarię Clifford Chance, Janicka, Namiotkiewicz, Dębowski i wspólnicy, Sp. k. warsztaty, podczas których dr Kamil Kiljański z Biura Głównego Ekonomisty Komisji Europejskiej przedstawił problematykę Praktyk wyzyskujących w świetle art. 82 TWE.
W dniu 25 stycznia 2008 roku odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz Kancelarię White & Case warsztaty omawiające orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w sprawie Microsoftu, wydane 17 września 2007 roku oraz jego konsekwencje.
W dniu 14 grudnia 2007 roku odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz kancelarię Allen & Overy, A. Pędzich Sp. k. warsztaty poświęcone wspólnej analizie problemów na gruncie prawa konkurencji, które stwarzają najwięcej trudności interpretacyjnych w codziennej praktyce.
W dniu 24 listopada 2007 roku odbyło się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz Kancelarię GESSEL spotkanie z panią dr Justyną Majcher.
W dniu 24 października 2007 roku odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz międzynarodową kancelarię prawną Lovells H. Seisler Sp. k. warsztaty, które poprowadzili prawnicy z biura kancelarii Lovells LLP w Brukseli, pan Jacques Derenne i pani Alix Müller-Rappard, a które poświęcone były „Stosowaniu przepisów dotyczących pomocy publicznej przez sądy Państw Członkowskich Unii Europejskiej”.
W dniu 6 lipca 2007 roku, działając na bazie swego zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektami rozporządzeń z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów z dnia 3 lipca 2007 roku, Stowarzyszenie Prawa Konkurencji przedłożyło Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynik prac Grupy roboczej SPK ds. projektów szeregu rozporządzeń wykonawczych do nowej Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Poniżej link do naszej korespondencji z panem Prezesem oraz do naszych uwag do projektów wyżej wspomnianych aktów wykonawczych do ustawy.
W dniu 22 czerwca 2007 roku, odbyły się zorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz kancelarię Salans warsztaty, na których gościł pan Jarosław Porejski, naczelnik Wydziału w Dyrekcji ds. Karteli Komisji Europejskiej, który wygłosił wykład pod tytułem "Postępowanie dowodowe w sprawie karteli".
W dniu 21 maja 2007 roku w siedzibie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, tj. aktualnie w kancelarii Salans odbyły się współorganizowane z ekonomiczną firmą konsultingową Oxera warsztaty p.t. „Efekty sieciowe i rynki dwustronne - teoria i zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich spraw dotyczących kart kredytowych”. Spotkanie poprowadziła dr Helen Jenkins.
W dniu 26 marca 2007 roku odbyły się kolejne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Tematem spotkania, które poprowadziła pani prof. Ewa Nowińska, były "Zasady odpowiedzialności prasy z tytułu naruszenia tajemnicy przedsiębiorcy." Przedmiotem wykładu była odpowiedzialność prasy za ujawnianie pozyskanych w trakcie pracy dziennikarskiej informacji, które stanowią informacje poufne przedsiębiorcy w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
W dniu 28 lutego 2007 roku w siedzibie Telekomunikacji Polskiej S.A. odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji organizowane we współpracy z Telekomunikacją Polską S.A. i kancelarią Wierzbowski Eversheds.
W dniu 22 stycznia 2007 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. aktualnie w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty, których tematem było "Przesyłanie niezamówionych informacji handlowych przez Internet - rozważania na tle polskiej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 2002 roku". Spotkanie poprowadziła dr Beata Gadek.
W dniu 12 stycznia 2007 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. aktualnie w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty, w trakcie których dr Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, dyrektor Departamentu Prawnego i Orzecznictwa Europejskiego UOKiK, omówiła stan prac nad projektem nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i uzasadnienie niektórych nowych rozwiązań wprowadzonych w projekcie. Uczestnicy tych warsztatów jako pierwsi dowiedzieli się o uchwaleniu wcześniej tego samego dnia przez Sejm ustawy oraz o najnowszych zmianach do niej wprowadzonych. Mieli też unikalną okazję zwrócić uwagę Urzędu na potrzebę skorygowania pewnych usterek legislacyjnych (które, nota bene, rzeczywiście poprawione zostały na etapie prac w Senacie).
W dniu 29 listopada 2006 roku gościnnie w siedzibie kancelarii Linklaters odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, w trakcie których pani dyrektor Joanna Wrona przedstawiła zagadnienia nieuczciwej konkurencji związane ze stosowaniem reklamy ukrytej. Były to jedne z najbardziej bogatych w dyskusję warsztatów Stowarzyszenia.
Chciałoby się powiedzieć: ekonomia zawsze i wszędzie. Okazuje się, że dosięgła nas ona w dziedzinie prawa antymonopolowego, która wydawała się dotąd domeną stricte prawniczą, a mianowicie sankcji za naruszenia prawa konkurencji. W dniu 15 listopada 2006 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty, w trakcie których dr Cento Veljanovski przedstawił ekonomiczny punkt widzenia na politykę wymierzania kar pieniężnych, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich wspólnotowych wytycznych w tej mierze. Po warsztatach uczestnicy kontynuowali dyskusję w bardziej nieformalnej atmosferze.
Pierwsze powakacyjne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji odbyły się w środę, 4 października 2006 roku, w siedzibie Stowarzyszenia. Poprowadził je pan dr Marek Szydło, który mówił na temat: "Praktyki dominantów o charakterze wykluczającym w świetle reformy zasad stosowania art. 82 TWE".
W dniu 29 maja 2006 roku w siedzibie kancelarii Wierzbowski Eversheds odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz kancelarię Wierzbowski Eversheds warsztaty dotyczące finansowania pomocy publicznej, podczas których dr Bartłomiej Kurcz, urzędnik Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, wygłosił wykład p.t. "Pomoc publiczna i jej finansowanie - całość niezgodna z rynkiem wewnętrznym?"
W dniu 15 maja 2006 roku w siedzibie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, tj. w kancelarii Salans odbyły się kolejne warsztaty, podczas których pani profesor Ewa Nowińska wygłosiła wykład pod tytułem: "Reklama a informacja dotycząca produktów wrażliwych".
W dniu 6 kwietnia 2006 roku w hotelu Sofitel Victoria odbyły się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji i kancelarię Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k. warsztaty dotyczące propozycji reformy kontroli pomocy publicznej, podczas których pani Agnieszka Stobiecka-Kuik, pracownik departamentu pomocy publicznej Służby Prawnej Komisji Europejskiej, wygłosiła wykład p.t. "Reforma kontroli pomocy publicznej: prawo a ekonomia." W trakcie warsztatów przedstawione zostały kluczowe kwestie prawne determinujące miejsce i charakter nowych koncepcji dotyczących analizy ekonomicznej w postępowaniach związanych z kontrolą pomocy publicznej. Prelegentka postawiła tezę, że ekonomizacja uregulowań pomocy publicznej musi służyć osiągnięciu głównego celu reformy, t.j. "less and better aid". Wspólnie z uczestnikami warsztatów zastanawiała się nad najwłaściwszym z tego punktu widzenia miejscem dla analizy ekonomicznej w procesie kontroli udzielania pomocy publicznej.
Znaczące rozszerzenie uprawnień dochodzeniowych Prezesa UOKiK, dokonane na mocy nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 kwietnia 2004 roku, nakierowane głównie na zwalczanie karteli, wzrastająca - zgodnie z europejską tendencją - liczba przeszukań przedsiębiorców, a także zmiana polityki karania, wymagają postawienia pytania, czy na etapie gromadzenia materiału dowodowego, w toku postępowania przed Prezesem UOKiK, należycie chronione są interesy przedsiębiorców korzystających z pomocy prawnej, a także adwokatów i radców prawnych zobowiązanych do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.
W dniu 21 marca 2006 roku, działając na bazie swego wcześniejszego zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, Stowarzyszenie Prawa Konkurencji przedłożyło Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynik prac Grupy roboczej SPK ds. zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, w postaci propozycji zmian tej ustawy i szeregu aktów wykonawczych do niej. Poniżej link do naszej korespondencji z panem Prezesem oraz do naszych propozycji zmian w ustawie.
W dniu 8 marca 2006 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty, w trakcie których profesor Michał du Vall wygłosił wykład pod tytułem: „Ochrona produktu przed naśladownictwem w świetle art. 13 UZNK oraz krajowych i wspólnotowych przepisów o ochronie wzorów przemysłowych”.
Zasadniczym problemem przedsiębiorców dominujących jest to, że produkują zbyt mało po wygórowanych cenach. Zastosowanie przez tych przedsiębiorców polityki rabatowej, prowadzącej do niskich cen krańcowych, może więc z jednej strony okazać się korzystne dla konsumentów i gospodarki. Drugim jednak skutkiem rabatów jest to, że w określonych konfiguracjach rynkowych, mogą one osłabiać proces konkurencji poprzez wykluczenie z rynku innych przedsiębiorców, których obecność miała dotychczas korzystny wpływ na ceny. O ile ten pierwszy, pozytywny efekt jest stosunkowo pewny i natychmiastowy, to drugi jest oddalony w czasie i obarczony dużą dozą niepewności. Jak więc odróżnić rabat będący rezultatem zdrowej konkurencji od nadużycia pozycji dominującej? Asymetria informacji, wobec której staje urzędnik, jest w tej materii wyjątkowo duża. Wszystko to sprawia, iż rabaty są jednym z najbardziej skomplikowanych i kontrowersyjnych aspektów art. 82 Traktatu WE.
W dniu 11 stycznia 2006 roku w siedzibie Stowarzyszenia, tj. w kancelarii Salans, odbyły się warsztaty, na których pan mec. Andrzej Krawczyk wygłosił wykład pod prowokacyjnym tytułem: „Regulacja franchisingu w prawie konkurencji - luka w prawie czy celowa dyskryminacja?".
W dniu 14 grudnia 2005 roku, gościnnie w siedzibie kancelarii Linklaters w Warszawie, odbyły się kolejne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, w ramach których p. Andrzej Szpor wygłosił wykład na temat ugód w postępowaniu przed Prezesem UOKiK.
W dniu 21 listopada 2005 roku w siedzibie Okręgowej Izby Adwokackiej odbyły się kolejne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, w ramach których p. prof. Janusz Szwaja wygłosił wykład na temat „Nowych (typowych) nazwanych czynów nieuczciwej konkurencji”. Dyskusja na zakończenie spotkania poświęcona była ocenie efektów poszerzenia (nowelizacjami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 2002 i 2004 roku) katalogu czynów, za które przedsiębiorcy ponosić mogą odpowiedzialność. Postanowienia te początkowo były krytykowane jako zbyt mocno ograniczające swobodę działalności gospodarczej.
W dn. 7 listopada 2005 roku odbyło się współorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz kancelarię prawniczą Baker & McKenzie spotkanie przy okrągłym stole z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, panem dr Cezarym Banasińskim. Na spotkaniu poruszane były bieżące tematy dotyczące stosowania prawa konkurencji w Polsce oraz założenia programowe Prezesa UOKiK na progu ostatniego roku jego obecnej kadencji. Ze strony Urzędu w spotkaniu uczestniczyła też pani dr Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, dyrektor Departamentu Prawnego i Orzecznictwa Europejskiego w UOKiK, która odpowiadała na niektóre pytania uczestników. Część oficjalna spotkania zakończyła się przyjęciem celebrującym oficjalne otwarcie nowego „roku szkolnego” warsztatów Stowarzyszenia.
W dniach 21-22 października 2005 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego obyła się Międzynarodowa Konferencja Prawa Nowych Technologii (International Conference on Hi-Tech Law). Współorganizatorami konferencji były Kent College of Law oraz Loyola University z Chicago. Stowarzyszenie Prawa Konkurencji było partnerem konferencji.
W dniu 10 października 2005 roku odbyły się pierwsze po przerwie wakacyjnej warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji nowej edycji.
W dniu 24 czerwca 2005 roku w hotelu Hyatt Regency w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone wpływowi prawa ochrony konkurencji na liberalizację polskiego rynku - szczególnie w kontekście planowanej reformy zasad stosowania art. 82 TWE - p.t. „Prawo ochrony konkurencji a liberalizacja rynku polskiego (art. 82 TWE: podmioty o pozycji dominującej)”. Stowarzyszenie Prawa Konkurencji było jednym z partnerów merytorycznych tej konferencji. Patronat nad konferencją objął Departament Handlu USA, Ambasada Wielkiej Brytanii oraz Prezes UOKiK, a patronat medialny sprawowała „Rzeczpospolita.”
Wspólnym mianownikiem modernizacji wspólnotowego prawa konkurencji na przestrzeni ostatniej dekady jest nowe podejście ekonomiczne. Rolę teorii mikroekonomicznej widać wyraźnie w szeregu wytycznych
z zakresu art. 81 Traktatu WE oraz kontroli poziomych koncentracji.
Kiedy w dniu 16 maja 2005 roku w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Emilii Plater 53 zbierali się uczestnicy naszych kolejnych warsztatów, było ich tyle samo, co uczestników forpoczty demonstracji alterglobalistów, która w tym samym czasie zbierała się naprzeciwko budynku, w którym mieści się Stowarzyszenie. Wygląda więc na to, że skutecznie konkurowaliśmy z trwającym w tych dniach w Warszawie europejskim szczytem gospodarczym.
W dniu 25 kwietnia 2005 roku odbyły się warsztaty, w trakcie których pani dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska mówiła n.t. "Kary pieniężne w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Zasady łagodzenia kar (po zmianach tej ustawy z dniem 1 maja 2004 roku)".
W dniu 6 kwietnia 2005 roku w siedzibie kancelarii Wardyński i Wspólnicy w Warszawie odbyły się warsztaty poświecone "Reklamie porównawczej jako czynowi nieuczciwej konkurencji". Prowadziła je pani mec. Justyna Tokarzewska z Departamentu Ochrony Własności Intelektualnej z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. W spotkaniu wzięło udział około 20 osób.
W dniu 30 marca 2005 roku minęła dziesiąta rocznica rejestracji Stowarzyszenia Prawa Konkurencji.
W dniu 8 marca 2005 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, na których pani dr Jana Plaňavová-Latanowicz, wykładowca w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz arbiter Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy ICC, mówiła na temat "Wspólnotowe prawo konkurencji
i międzynarodowy arbitraż handlowy". W spotkaniu wzięło udział 18 osób, w tym przedstawiciele kancelarii prawniczych i działów prawnych przedsiebiorstw, pracownicy naukowi oraz pracownicy UOKiK. W trakcie spotkania rozważano m.in. następujące kwestie:
W dniu 14 lutego 2005 roku odbyły się warsztaty poświęcone "Wyznaczaniu rynków właściwych z punktu widzenia ekonomisty", które poprowadził dr Andrzej Cylwik. W warsztatach wzięło udział ok. 40 osób, w tym wyjątkowo liczna reprezentacja pracowników UOKiK.
Dnia 13 grudnia 2004 roku odbyły się kolejne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Tym razem pani profesor Fornalczyk mówiła n.t. pomocy publicznej według nowych zasad.
W dniu 8 listopada 2004 roku odbyły się kolejne warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Warsztaty rozpoczął Pan Marcin Kolasiński, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Konkurencji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezentacją n.t.: "Kontrola koncentracji przedsiębiorców w świetle Rozporządzenia Rady 139/2004. Alokacja spraw i współpraca z Komisją Europejską oraz Państwami Członkowskimi - pierwsze doświadczenia".
W dniu 7 października 2004 roku odbyły się kolejne warsztaty poświęcone serii wytycznych Komisji wydanych w ramach "Modernization Package". W czasie warsztatów omówione zostały wytyczne dotyczące stosowania art. 81(3) TWE (Commission Notice "Guidelines on the application of Article 81(3) of the Treaty. Dz. Urz. WE z dnia 27 kwietnia 2004 roku, nr 2004/C/101/08). Warsztaty poprowadził dr Dawid Miąsik z kancelarii R. Skubisz Kancelaria Prawno - Patentowa, autor niedawno wydanej monografii pt. "Reguła rozsądku w prawie antymonopolowym. Studium prawnoporównawcze."
W dniu 7 września 2004 roku odbyły się kolejne warsztaty poświęcone serii wytycznych wydanych przez Komisję do Rozporządzenia Rady Nr 1/2003. Tym razem omówione zostały wytyczne w sprawie współpracy między Komisją i sądami państw członkowskich UE w kwestii stosowania art. 81 i 82 Traktatu (Commission Notice on the co-operation between the Commission and the courts of the EU Member States in the application of Articles 81 and 82 EC, Dz. Urz. WE z dnia 27 kwietnia 2004 roku, nr 2004/C 101/07).
W konkluzji ożywionej dyskusji, jaka rozgorzała w końcowej części warsztatów, stwierdzono, że w praktyce o sposobie interpretacji pojęcia wpływu na handel rozstrzygnie orzecznictwo. Dużą cześć dyskusji poświęcono rozważaniom, który porządek prawny - narodowy czy wspólnotowy - należy stosować do praktyki antykonkurencyjnej o charakterze ciągłym, rozpoczętej przed 1 maja 2004, a trwającej nadal już po wejściu Polski do UE.
Stowarzyszenie Prawa Konkurencji | e-mail: spk@spk.com.pl |
Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2023 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji