english

Archiwum

Polecamy

24 marca 2006 roku

2006-03-24


Znaczące rozszerzenie uprawnień dochodzeniowych Prezesa UOKiK, dokonane na mocy nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 kwietnia 2004 roku, nakierowane głównie na zwalczanie karteli, wzrastająca - zgodnie z europejską tendencją - liczba przeszukań przedsiębiorców, a także zmiana polityki karania, wymagają postawienia pytania, czy na etapie gromadzenia materiału dowodowego, w toku postępowania przed Prezesem UOKiK, należycie chronione są interesy przedsiębiorców korzystających z pomocy prawnej, a także adwokatów i radców prawnych zobowiązanych do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.

Category: pl
Posted by: admin

Sądy europejskie oraz europejska doktryna prawa już ponad 20 lat temu wypracowały własne, nieco rozbieżne, stanowiska w kwestii legal privilege. Obecnie trwa ożywiona dyskusja nad ich „modernizacją”. W Polsce natomiast dyskurs nad zakresem ochrony tajemnicy zawodowej adwokatów i radców prawnych w toku postępowania przed Prezesem UOKiK dopiero się rozpoczyna.

Czy zatem na gruncie obecnie obowiązujących w Polsce przepisów prawa możliwe jest implementowanie europejskich rozwiązań w kwestii legal privilege i rozstrzygnięcie konfliktu pomiędzy takimi wartościami jak ochrona konkurencji i ochrona tajemnicy zawodowej adwokatów i radców prawnych?

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć podczas warsztatów, które odbyły się w dniu 24 marca 2006 roku, gościnnie w kancelarii Linklaters. W ich trakcie pan Bartosz Turno wygłosił wykład pod tytułem: „Legal privilege w prawie polskim (?), czyli o ochronie tajemnicy zawodowej adwokatów i radców prawnych w toku postępowania przed Prezesem UOKiK”.

Pan Bartosz Turno jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2003), uczestnikiem studiów doktoranckich w Katedrze Postępowania Administracyjnego WPiA UAM w Poznaniu i pracownikiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Delegatury w Poznaniu (od 2004 roku).

W warsztatach uczestniczyło 30 osób, a w tym członkowie SPK, pracownicy UOKiK i przedstawiciele prasy. Nasze spotkanie ponownie zauważyła Rzeczpospolita.

Uczestnicy otrzymali elektroniczną wersję prezentacji prelegenta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.

Dokumenty na ten temat

Notka prasowa z Rzeczpospolitej.pdf

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji
c/o Dentons
ul. Zajęcza 4
00 - 351 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2024 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji