W dniu 20 października 2017 r. w UOKiK odbyły się warsztaty pt. „Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi”, trzecie w cyklu warsztatów organizowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Compass Lexecon i Stowarzyszenie Prawa Konkurencji.
W lipcu br. weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Dyskusja podczas trzecich warsztatów poświęconych ekonomii prawa konkurencji dotyczyła znaczenia i skutków tej regulacji dla rynku. Spotkanie było również okazją do poznania doświadczeń innych krajów europejskich wynikających z obowiązujących w nich rozwiązań prawnych w zakresie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.
W warsztatach wzięli udział m.in. zagraniczni eksperci, w tym przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji – pan Philippe Chauve. Spotkanie otworzył pan Michał Holeksa, Wiceprezes Urzędu.
Pierwsza część warsztatów była poświęcona zagadnieniom dotyczącym ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Prelegenci zaprezentowali swoje uwagi między innymi w odniesieniu do pojęcia interesu publicznego w rozumieniu Ustawy, przykładów nieuczciwych praktyk, oczekiwanych skutków działania ustawy, możliwych problemów i dalszych prac legislacyjnych na poziomie prawa europejskiego. Ożywioną dyskusję, która nastąpiła po panelu, moderował mec. Robert Gago.
Druga część warsztatów była poświęcona zagranicznym doświadczeniom związanym z regulacjami dotyczącymi handlu produktami rolnymi i spożywczymi. Prelegenci zaprezentowali szereg zagadnień z perspektywy prawa unijnego, francuskiego, brytyjskiego, czeskiego i litewskiego. Prawnoporównawczy charakter panelu skłonił uczestników spotkania do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w trakcie dyskusji moderowanej przez mec. Małgorzatę Modzelewską de Raad.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.
Stowarzyszenie Prawa Konkurencji | e-mail: spk@spk.com.pl |
Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2023 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji