english

Aktualności

Polecamy

25 kwietnia 2017 roku

2017-04-25


W dniu 25 kwietnia 2017 r. w UOKiK odbyły się warsztaty pt. „Dyrektywa private enforcement i możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji - metody ekonomiczne używane w szacowaniu strat związanych z naruszeniem konkurencji”, drugie w cyklu warsztatów organizowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Compass Lexecon i Stowarzyszenie Prawa Konkurencji.

Category: pl
Posted by: spk

W ramach dyskusji poruszony został temat nadchodzących wyzwań związanych z implementacją do polskiego porządku prawnego dyrektywy private enforcement i możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji, w tym przede wszystkim kwestię oceny dowodów o charakterze ekonomicznym w roszczeniach odszkodowawczych. W części warsztatowej omówione zostały główne metody szacowania szkód związanych z naruszeniem prawa konkurencji.

Warsztaty otworzył pan Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W pierwszym panelu wystąpił dr Jorge Padilla, znany praktyk w dziedzinie ekonomii prawa konkurencji (Compass Lexecon i Barcelona Graduate School of Economics), prof. dr hab. Piotr Machnikowski (Wydział Prawa, Aministracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i kancelaria Dentons) i pani Kamila Drzewicka, główny specjalista z Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Panel moderowała pani Aleksandra Boutin, wieloletni pracownik Dyrekcji ds. Konkurencji KE (obecnie w Compass Lexecon i European Centre for Advanced Research in Economics and Statistics).

W drugim panelu pani Aleksandra Boutin zaprezentowała i omówiła główne metody szacowania szkód związanych z naruszeniem prawa konkurencji oraz przykładowe roszczenia odszkodowawcze i analizy w nich zastosowane Następnie dr Jorge Padilla przedstawił rady praktyczne dla sędziów i praktyków: na co warto zwrócić uwagę, oceniając jakość analizy ekonomicznej w zależności od metody, przykłady błędów metodologicznych i zakres wymaganego materiału dowodowego (m.in. kategorii dokumentów i danych o rynku). Następnie pani Agnieszka Wasilewska (UOKiK) i pan Nikodem Szadkowski (UOKiK) omówili konsekwencje implementacji dyrektywy dla praktyki UOKiK.

https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13141

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji
c/o Dentons
ul. Zajęcza 4
00 - 351 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2023 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji