english

Archiwum

Polecamy

6 grudnia 2011 roku

2011-12-06


W dniu 6 grudnia 2011 roku odbyły się warsztaty pt. "Skutkowe podejście do zakazu nadużyć pozycji dominującej o charakterze wykluczającym: propozycje konceptualizacji metod analizy prawnej" organizowane wraz z kancelarią Hogan Lovells.

Category: pl
Posted by: admin

Warsztaty poprowadził dr Konrad Kohutek, który jest adiunktem w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego na Wydziale Prawa i Administracji, współautorem pierwszego komentarza do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 2007 roku, a także kilkudziesięciu innych publikacji, w tym trzech monografii oraz licznych komentarzy i glos – przede wszystkim z zakresu prawa konkurencji (ale także prawa bankowego, prawa spółek i prawa upadłościowego). Dr Kohutek wykłada publiczne prawo konkurencji, europejskie prawo gospodarcze i prawo handlowe. Od około 4 lat swoje badania koncentruje na prawie konkurencji, w szczególności na zakazie nadużycia pozycji dominującej. Badania te były realizowane w ramach grantu habilitacyjnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium fundacji Alexandra von Humboldta (Instytut Europejskiego i Niemieckiego Prawa Gospodarczego na uniwersytecie w Heidelbergu). Ich efektem ma być monografia ("Praktyki wykluczające przedsiębiorstw dominujących. Problem prawidłowości i stosowalności reguł prawa konkurencji").

Podczas spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

  • Cele zakazu nadużyć wykluczających: dobrobyt konsumenta jako generalne kryterium identyfikujące praktyki antykonkurencyjne.
  • W poszukiwaniu klucza do praktyk wykluczających: pomiędzy kryterium prawidłowości a kryterium stosowalności; podejście formalno-strukturalne; podejście skutkowe (effects-based approach); koszty społeczne jako konsekwencje przyjęcia określonego modelu.
  • Pojęcie wykluczenia z rynku oraz kategoryzacja wykluczeń.
  • Sposoby racjonalizacji bezwzględnego charakteru zakazu nadużywania pozycji dominującej. Kryteria różnicujące wykluczenia zgodne z prawem od antykonkurencyjnych (strukturalne, ekonomicznego sensu praktyki oraz efektywności) w kontekście standardu dobrobytu konsumenta.
  • Kryteria różnicujące a testy specyficzne dla danych praktyk.

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji
c/o Dentons
ul. Zajęcza 4
00 - 351 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2024 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji