english

Aktualności

Polecamy

20 stycznia 2016 roku

2016-01-20


W dniu 20 stycznia 2016 r. odbyły się współorganizowane z kancelarią Hogan Lovells warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pt.: „General Electric/Alstom – pomiędzy polityką konkurencji a polityką przemysłową".

 

Category: pl
Posted by: spk

Warsztaty poprowadził Gianni De Stefano – Counsel w biurze Hogan Lovells w Brukseli, który był członkiem zespołu doradców zaangażowanych w sprawę General Electric/Alstom, oraz Robert Gago, Counsel w biurze Hogan Lovells w Warszawie. Gianni De Stefano specjalizuje się w prawie konkurencji, w szczególności w koncentracjach multijurysdykcyjnych i sprawach dotyczących praktyk ograniczających konkurencję, w tym postępowaniach kartelowych i postępowaniach w sprawie nadużywania pozycji dominującej. Jest redaktorem „Journal of European Law & Practice" (Oxford University Press) i założycielem „antitrustitalia", stowarzyszenia specjalistów pracujących w obszarze prawa konkurencji w Brukseli, w tym urzędników Komisji Europejskiej, prawników wewnętrznych i indywidualnych praktyków (www.antitrustitalia.it). Gianni ukończył studia we Włoszech (Bolonia), Stanach Zjednoczonych (New York University), Belgii (College of Europe w Brugii) i Francji (La Sorbonne); posiada uprawnienia zawodowe adwokata i jest członkiem izb w Bolonii, Brukseli i Nowym Jorku.

W trakcie warsztatów omówiona została sprawa przejęcia przez General Electric działu energetycznego i działu sieci przesyłowych Alstom, która została warunkowo zatwierdzona przez Komisję Europejską – 14 lat po zablokowaniu przez Komisję Europejską transakcji przejęcia Honeywell przez General Electric. Przedstawione zostały również zastrzeżenia wobec transakcji podniesione przez Komisję Europejską oraz propozycje zobowiązań przedstawionych przez General Electric, różnice w podejściu do sprawy pomiędzy unijnym a amerykańskim organem ochrony konkurencji oraz doświadczenia stron ze współpracy z obydwoma organami. Sprawa General Electric/Alstom jest wyjątkowa ze względu na olbrzymią wartość transakcji, skutki dla europejskiego i globalnego rynku energetycznego, ale również ze względu na aspekty polityczne (interwencja rządu Republiki Francuskiej) oraz relacje pomiędzy dwoma konkurentami (Siemens i MHI). Zostały również zestawione podejścia do skomplikowanych koncentracji stosowane przez Komisję Europejską i przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji
c/o Dentons
ul. Zajęcza 4
00 - 351 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2023 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji