english

Aktualności

Polecamy

15 stycznia 2015 roku

2015-01-15


W dniu 15 stycznia 2015 r. odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pt.: "Rynki oligopolistyczne w prawie konkurencji UE i w prawie polskim".

Category: pl
Posted by: spk

Cechy rynków oligopolistycznych powodują, że trudno prowadzić ich skuteczną kontrolę za pomocą istniejących narzędzi prawa konkurencji. Niewielka liczba przedsiębiorców działających na danym rynku, a także m.in. ich wysokie udziały, symetryczność, podobna struktura kosztów, przy jednoczesnej znaczącej przejrzystości samego rynku czy wysokich barierach wejścia, to tylko niektóre z typowych dla oligopolu cech mogących potencjalnie sprzyjać postępowaniu przedsiębiorców, które zapobiega, ogranicza lub zakłóca konkurencję.

Na warsztatach przybliżono uczestnikom podejście Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości do rynków tego rodzaju. Na tym tle zaprezentowane zostały również doświadczenia Prezesa UOKiK i polskich sądów w tym zakresie. 

Warsztaty poprowadził doktor nauk prawnych Jan Szczodrowski - absolwent studiów prawa UE (LL.M.) w Kolegium Europejskim w Brugii oraz prawa na UAM w Poznaniu. Urzędnik Komisji Europejskiej, DG ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (Connect), wydział prawa autorskiego. Wcześniej wykładowca w Kolegium Europejskim w Natolinie oraz Collegium Civitas. Pracował również w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Autor publikacji z zakresu prawa UE.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji
c/o Dentons
ul. Zajęcza 4
00 - 351 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2023 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji