english

Archiwum

Polecamy

26 kwietnia 2012 roku

2012-04-26


W dniu 26 kwietnia 2012 roku odbyły się warsztaty Stowarzyszenia Prawa Konkurencji pt.: "Udzielenie powierzenia a naruszenie konkurencji na przykładzie publicznego transportu zbiorowego".

Category: pl
Posted by: admin

Warsztaty poprowadził pan Maciej Fornalczyk, ekonomista i partner-założyciel w firmie COMPER Fornalczyk i Wspólnicy. Pan Fornalczyk jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale ekonomiczno-socjologicznym, ukończył podyplomowe studia w zakresie rachunkowości finansowej i zarządczej na Uniwersytecie Łódzkim, oraz podyplomowe studia z zakresu prawa antymonopolowego na London King’s College, University of London. Jest doświadczonym konsultantem z zakresu prawa antymonopolowego i pomocy publicznej; kierował szeregiem analiz ekonomiczno-prawnych; prowadził postępowania przed KE i UOKiK, prowadzi szkolenia z zakresu prawa ochrony konkurencji i pomocy publicznej.

Wprowadzenie przez rozporządzenie 1370/2007 możliwości zamykania rynku usług publicznego transportu zbiorowego. pomimo już ponad trzy-letniego okresu stosowania tego rozporządzenia i rocznego funkcjonowania polskiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, nadal budzi szereg kontrowersji, a działania podejmowane przez jednostki samorządu terytorialnego w zdecydowanej większości prowadzą do powstania ryzyk związanych z nielegalną pomocą publiczną i naruszeniem prawa ochrony konkurencji. W trakcie prezentacji zostały przedstawione podstawowe czynniki, na które należy zwracać szczególną uwagę projektując system powierzenia, jak również zaproponowane zostały – oraz poddane pod dyskusję – potencjalne zakresy interpretacyjne odnoszące się do niezgodności stosowanych w praktyce rozwiązań.

Kierowany przez pana Fornalczyka zespół analityczny przygotował w ciągu ostatnich 4 lat ponad 50 projektów związanych z kwestiami wyznaczania rekompensaty oraz projektowania infrastruktury ekonomiczno–sprawozdawczej dla funkcjonowania powierzenia w sektorze publicznego transportu miejskiego. Prezentacja poruszała następujące zagadnienia:

  1. merytoryczna geneza stosowania rekompensaty usług publicznych,
  2. kiedy rekompensata będzie stanowić pomoc publiczną,
  3. prawidłowy zakres powierzenia jako podstawa dobrze określonej rekompensaty,
  4. podstawowe elementy rozporządzenia 1370/2007,
  5. połączenie możliwości udzielenia powierzenia na uregulowania prawa antymonopolowego -> wnioski na przyszłość,
  6. czy stosowanie regulacji antymonopolowych może być skutecznym elementem monitorowania:
    1. legalności działań JST,
    2. zasadności ograniczania konkurencji, czyli zaniżania efektywności?


Nasz profil na stronie LinkedIn

PUBLIKACJE

„Kontrola rynków oligopolistycznych w prawie konkurencji. Prawo Unii Europejskiej na tle rozwiązań w wybranych jurysdykcjach”, dr Jan Szczodrowski (wyd. Wolters Kluwer S.A., 2015)

Publikacja dofinansowana przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji.

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji

c/o Dentons
Rondo ONZ 1, XXX piętro
00 - 124 Warszawa

e-mail: spk@spk.com.pl

tel.: (22) 24 25 138
fax: (22) 24 25 242

Wykonanie: AGINUS , Copyright © 2004-2019 Stowarzyszenie Prawa Konkurencji